25 בנובמבר 2015

מצעד העוגות הטבעוניות של סיו-פוד

בכל שנה, ב-26 בנובמבר, מציינים האמריקאים את יום העוגה הלאומי. כשנתקלתי בנתון הזה במהלך חפירותיי אחר השראה ברשת - התבאסתי לרגע, אבל נרגעתי די מהר. אז מה אם אין לנו יום עוגה לאומי משלנו? אהבה לעוגות יש גם יש, מתכונים לעוגות טבעוניות בטח שיש, וחשק עז להכין שוב מתכון מוצלח - זה תמיד יש.

אז לכבוד יום העוגה הלאומי של ארה"ב, אני שמחה להציג בפניכם את מצעד העוגות הטבעוניות האהובות עלי מהבלוג, עם כמה מילים שאולי יזכירו לכם קצת את הילדות ויפיחו גם בכם השראה להיכנס למטבח.

במקום החמישי - עוגת דבש תמרים טבעונית


העוגה הזו לא קרובה לליבי סתם בלי סיבה, היא קרובה לליבי כי זו עוגה של חג. ובכל ראש השנה, פעם אחר פעם, אני מכינה אותה למשפחה, וכולם נדהמים שאין בה בכלל דבש. דווקא בגלל שדבש זה סמל כל כך חזק של ראש השנה, ודווקא בגלל שזה אחד מהדברים שאני נשאלת עליהם הכי הרבה, "גם דבש את לא אוכלת?", זו העוגה שהכי כיף לשמוע עליה תגובות נדהמות. עוד סיבה שאני אוהבת את העוגה הזו היא שזו עוגה לחה יחסית, והמתיקות המיוחדת שלה קוסמת לי במיוחד.

עוגת דבש תמרים טבעונית. למתכון - לחצו על התמונה

במקום הרביעי - עוגת כדורי שוקולד טבעונית


זה לא סוד שאני מבסוטה על עצמי רצח בכל פעם שאני מצליחה לקצר תהליכים במטבח או להמציא לעצמי איזה טריק מגניב לעשות דברים באיזי. ה"עוגה" הזו היא בדיוק זה, בעיקר בגלל שהיא בכלל לא עוגה. היא כדורי שוקולד, רק בלי לבזבז זמן יקר בלהכין כדור ועוד כדור ועוד כדור, ובלי ללכלך את הידיים. מאוד פשוט - כל התערובת שהייתם מכינים לכדורי שוקולד - לתבנית של עוגה, לכמה שעות במקפיא, ולחתוך כמו קינגים. והלוק של הקוקוס מלמעלה, כמו בתים קטנים בשלג, הורס הורס הורס.

עוגת כדורי שוקולד טבעונית. למתכון - לחצו על התמונה


במקום השלישי - עוגת שמרים טבעונית בננה-שוקו-קינמון


אני פשוט מאוהבת בעוגות שמרים. הריח של שמרים וקקאו זה אחד מהריחות המשכרים ביותר שיש, ומחיר הנדל"ן של בית שנאפית בתנור שלו עוגת שמרים צריך אוטומטית לקפץ בכמה אחוזים. עוגות שושנים זה רטרו שמעלה בי זכרונות באופן מיידי כי אמא שלי אהבה להכין עוגות כאלה לעיתים קרובות כשהיינו ילדים. אחים שלי ואני היינו רבים על השושנים שבאמצע, ומתבאסים אם היינו נדפקים עם השושנים היבשות מהצדדים של התבנית. רק הזכרון הקטן הזה שווה מקום של כבוד במצעד העוגות של סיו-פוד.

עוגות שמרים טבעוניות בננה-שוקו-קינמון. למתכון - לחצו על התמונה

במקום השני - בראוניז טבעוני ופלילי


המתכון לבראוניז הטבעוני של סיו-פוד הוא אחד מהמתכונים המצליחים ביותר בבלוג, עם עשרות אלפי צפיות. כשהעליתי את המתכון הזה לבלוג בפעם הראשונה, יכולות הצילום שלי לא היו בשמיים, והתלוותה אליו אחת מתמונות האוכל המזוויעות ביותר בכל הזמנים. תמונה חשוכה, עם פלאש, על רקע משעמם, כשבואו נודה בזה - בראוניז זה לא הדבר שמצטלם הכי טוב בכל מקרה. ובכל זאת, אנשים נכנסו והכינו ואכלו ונהנו וממשיכים להכין את המתכון כל הזמן. אז כנראה שתמונה זה לא הכל, ומתכון טוב זה הדבר הכי חשוב, ולפעמים - היחיד שחשוב. אם אתם מתים להיזכר בתמונה המכוערת - ספרו לי על זה בעמוד הפייסבוק של סיו-פוד ואולי אעשה לה כבוד ואעלה אותה לזכר הימים ההם ;)

בראוניז טבעוני ופלילי. למתכון - לחצו על התמונה

במקום הראשון - עוגת ביסקוויטים טבעונית


למה? כי היא הכי ישראלית שיש, הכי פשוטה להכנה שיש וכי יש לה טעם של בית. העוגה הזו, יותר מכולן, מזכירה לי את הימים שהייתי מציקה לאמא בזמן שאפתה במטבח. זו עוגה מהירה מאוד, ולראות את אמא מסדרת את הביסקוויטים, לעזור לה לטבול אותם בקפה ולהניח אותם במסודר שורות שורות - רק מעורר את בלוטות הטעם וגורם לכל ילד לחכות לרגע המיוחל שייתן ביס בדבר הנפלא הזה. אבל לא - צריך להכניס למקפיא ולחכות. וזה מרגיש כמו נצח.
אני חושבת שהציפייה הזו, של ילדה נרגשת שמחכה לעוגה שתצא יציבה מהמקפיא, היא הסיבה שהעוגה הזו היתה האהובה עלי ביותר, ואני שומרת לה חסד נעורים.

עוגת ביסקוויטים טבעונית. למתכון - לחצו על התמונה


אני יודעת שגם לכם יש מצעד עוגות משלכם, שזור בסיפורי הצלחה, בפדיחות, בזכרונות ילדות רחוקים שממלאים את הלב בכל פעם מחדש, בריחות חזקים שמחזירים בזמן, בטעמים שחקוקים בנו כל כך עמוק, שלעולם לא ישכחו. אלה הדברים שהופכים אוכל לכל כך מיוחד, שהוא אף פעם לא רק אוכל, הוא תמיד מעבר לזה - הוא נחמה, הוא זכרון, הוא סמל, הוא מחבר אותנו לאנשים שאנחנו הכי אוהבים ולמקומות הכי יקרים לנו. קחו רגע להיזכר בזכרון אוכל מהילדות שלכם, ובואו לספר לי בעמוד הפייסבוק מה העוגה שאתם הכי אוהבים בסיו-פוד.

לחצו למתכוני עוגות נוספים.


שיהיה יום מתוק!אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה